Harmonie domova Feng-šuej

Harmonie domova Feng-šuej

Prostor, ve kterém bydlíme, odráží celou naši osobnost, a naopak zase vše, co nás obklopuje, ovlivňuje zpětně nás. Pro staré Číňany byly vítr (feng) a voda (šuej) důležitými prvky. Proto i umění o životě v harmonii s okolním prostředím získalo jméno feng-šuej.

První věc, kterou je třeba pro harmonii již existujícího domu v daném prostoru udělat, je zbavit se přílišné veteše a sentimentálních památek. Ty mohou vyvolávat pocity tísně a bránit obyvatelům jít v životě kupředu. O nábytku platí, že čím méně, tím větší pocit vzdušnosti, uvolněnosti, pohody. Přecpaný pokoj na vás může doslova padat a způsobovat nevysvětlitelnou únavu a sklíčenost. Hodiny v místnosti určují prostoru rytmus, který dodává strukturu našemu životu. Dále je životně důležité, abyste nikdy nezablokovali vchod do domu. Energii vstupující do domu nesmí nic překážet (botníky, skříňky ani kytky). 

Obydlí i zahrady je třeba čas od času očistit od jinové negativní síly dávkami jangové energie. Mohou to být hlasité zvuky (hudba a zvonkohra), jasná světla, mnoho čerstvého vzduchu a slunečního svitu. Měňte úpravu a výzdobu svého domova každé tři až čtyři roky. Někdy stačí jen očistit a přemalovat stěny. Pokud jste se rozhodli rozhýbat pozitivní energii ložnice, nechte vystavit matrace, polštáře a peřiny slunečnímu svitu, tak jak to dělaly naše babičky.

O energetické kvalitě místa vám může mnoho prozradit čistá jangová čchi malých chlapců (cca do 5 let). Staří Číňané věří, že jestliže se dítě rozpláče nebo zneklidní, naznačuje to nepříjemně působící ložiska nepřátelské jinové energie, a proto dům potřebuje očistit. Když si děti v domě kreslí veselé obrázky, znamená to, že se jeho obyvatelům bude dobře dařit.