Chcete ušetřit na vytápění, topte dřevem

Chcete ušetřit na vytápění, topte dřevem

Kdy kupovat dřevo na zimu? Jaké dřevo je nejvhodnější a kolik ho nakoupit? Odborníci se shodují, že dřevo jako obnovitelná surovina, je stále jednou z nejlevnějších variant jak vytápět svůj domov.

Výhřevnost  dřeva ovlivňuje nejen vlhkost, ale i tvrdost a objemová hmotnost. Platí, že vlhké dřevo má nižší výhřevnost – čerstvě vytěžené dřevo má obsah vlhkosti cca 50% a velmi nízkou výhřevnost (asi 8 MJ/kg) a vysokou objemovou hmotnost (nad 500 kg/m³). Po dvou letech klesá vlhkost dřeva k doporučované hranici 20% a dostatečné výhřevnosti. To znamená, že letos zakoupené „čerstvé“ dřevo nejlépe poslouží za 2 roky (záleží ovšem i na umístění dřeva na sušení – slunečná strana domu jistě lépe poslouží než vlhký sklep), tím můžeme dost výrazně zkrátit dobu sušení.

Pokud dřevo není dostatečně vyschlé, mohou při spalování nastat potíže. Nejen, že vlhké dřevo hůře hoří, dochází také ke zvýšené tvorbě sazí a dehtu, tedy ke znečištění spalovacího prostoru a kouřovodu. Přestože uměle lze dřevo prosušit i pod hranici 20%, pro potřeby vytápění není takový proces potřebný. Nižší vlhkost mají jen ekopaliva na bázi dřeva (dřevěné pelety a brikety), kde se vlhkost pohybuje kolem 10%. Pro-ces sušení lze uspíšit zakoupením palivového dřeva v jarních měsících a jeho uskladněním ve štípaném stavu. Takže už začněte stavět krb přímo v obýváku nebo třeba v ložnici.