Indukční deska do moderní kuchyně

Indukční deska do moderní kuchyně

Čeká vás rekonstrukce kuchyně? Pak jistě promýšlíte, jaké nové vybavení si do ní pořídíte. Nutné je zamyslete se i nad tím, na čem budete vařit. Možností máte dostatek. Nejmodernější z nich je indukční deska. Uvažujete o ní? Pojďme si dát informace, které vám pomohou rozhodnout se.

Co je indukční deska

Indukční deska je elektrotechnickým zařízením, které funguje na principu indukčního ohřevu, tj. ohřev vodivým materiálem pomocí vířivých proudů, jež se indikují elektromagnetickým polem.

Znamená to, že indukční deska má v sobě cívku napájenou velkým střídavým elektrickým proudem. Ohřívá se nádoba, která je na indukční desce, a od té se ohřívá obsah v ní. Deska zůstává na dotek chladná.

Aby princip ohříváním indukcí mohl fungovat, je nutné používat na vaření speciální nádobí mající magneticky vodivé dno.

Rozhodnete-li se pro sporák s indukční deskou, berte při jejím výběru v potaz celkový příkon, počet varných zón, rozmístění induktorů, bezpečností prvky, dobu záruky a cenu.

Výhody indukční desky

Výhodami, pro které lidé volí indukční desku, jsou:

  • úspornost: Dochází k minimálním tepelným ztrátám.
  • snadná obsluha:  Nastavíte si přesně požadovanou teplotu. Na nastavení indukční deska reaguje rychle. Potěší vás i snadná a rychlá údržba.
  • bezpečnost: Varná deska zůstává studená, ohřívají se pouze nádoby na ní a obsah v nich.
  • rychlé vaření: Ušetříte čas v kuchyni, který můžete věnovat zábavnějším činnostem.

Nevýhody indukční desky

A má indukční deska nějaké nevýhody? Dá se za ně považovat:

  • vyšší pořizovací náklady: Sporáky s indukční deskou jsou sice dražší, ale už ne o tolik jako před lety. Při posuzování nákladů je třeba vzít v potaz úsporu elektřiny, kterou vám indukční deska přinese.
  • nutnost pořídit si speciální nádobí: Bez speciálního nádobí se neobjedete. Lze však použít jakékoliv, které má magnetické dno.

Přesvědčily vás výhody indukční desky, nebo vůči ní stále ještě zůstáváte skeptičtí? Kromě sporáků s indukční deskou si lidé pořizují do své kuchyně sporáky elektrické, sklokeramické, plynové či kombinované.