Zvažte pořízení domácí sauny

Zvažte pořízení domácí sauny

Veřejné sauny jsou dnes již standardem v každém větším městě. Buďto samostatné, nebo bývají součástí aquaparků, vodních rájů, či wellness. Jaké jsou prověřené výhody a co Vám domácí sauna může přinést?

S dobrou dostupností veřejných saun přišel i nárůst jejich popularity u nás. Ne pro každého je ale ideální trávit čas bez oblečení ve společnosti cizích lidí. Saunování je však prokazatelně blahodárné pro naše tělo i psychiku. Je dokázáno, že odbourává stres, pročišťuje pokožku, pomáhá při nespavosti a zvyšuje obranyschopnost organismu. Jak tedy využít výhody saunování bez nutnosti navštěvovat veřejné aquaparky? Zřídit si svou soukromou domácí saunu může být jednodušší, než by jste si možná mysleli.

Pokud si na stavbu domácí sauny troufáte sami, je potřeba dodržet všechna bezpečností opatření, které souvisejí se zapojením elektřiny, cirkulací vzduchu a izolace. Je také vhodné si dřevo, kterým je sauna obložena, koupit od oborníků, kteří se saunami zabývají. Trh nabízí množství řešení pro každý druh saunování a typ prostoru. Od malých bytových saun s jednou lavicí až po venkovní domky s vlastní šatnou a luxusním vybavením. Pro pořízení zde tedy nejsou prakticky žádná omezení a vystačíme si i s prostorem od 1,1 čtverečního metru.

Mezi tradiční typy saun se řadí finské, ve kterých najdeme obvykle větší kamna s kameny, které zde slouží k akumulačním účelům a které se prolévají vodou, jejíž odpařováním se zvyšuje vlhkost vzduchu v sauně. Tento způsob saunování se vyznačuje nižší teplotou a setkáváme se s ním spíše u větších saun.

Pro menší a střední sauny je pak u nás vhodné saunování tzv. nasucho, pro kterou se používají bežnější elektrická kamna, případně i kamna na dřevo. Díky nižší vlhkosti vzduchu dosahujeme větších teplot, někdy i kolem 120 °C.

Pokud se však potřebujeme se saunou vtěsnat do bytových prostor, nejspíše bude nejvhodnějším řešením infrasauna. Kromě toho, že její provoz i pořizovací náklady vycházejí nejlevněji, působí také nejefektivněji přímo na lidskou pokožku, dochází tak k menším teplotním ztrátám a sauna je již za 10 minut připravená k saunování.

Sauna zkrátka není ničím, co by bylo výsadou těch nejbohatších, nebo za čím byste museli chodit do veřejných prostor. Můžete ji mít snáze, než si myslíte. Přesto doporučujeme se vždy poradit s oborníky a najít řešení, které je pro vás nejvhodnější.